Biliyorsunuz ki uzun zamandır “Dünya’da Beslenme” kategorimizde yaprak kıpırdamıyordu. Beslenme alanında hepimizin bilmesinde yarar olacak birçok hareket oluyor ama bunlar daha çok “Şimdi Haberler…” altında kendilerine yer buluyor. E gitmemiş olmama rağmen kalkıp da size “Endonezya mutfağından inciler” diye yazı yazmam da absürt olurdu. O yüzden öyle duruyor ne zamandır. Ama bugün bu durgunluk son buluyor. Çünkü binlerce insanın takip etmesiyle toplumsal bir harekete evrilen bir trendle karşınızdayım bugün.

 

2003 yılında Londra’da kâr amacı gütmeyen bir danışmanlık kliniğinin, yani “Brain Bio Centre”ın kurulması ile başlıyor her şey. Bu kliniğin kurulmasının amacı, beslenme ile sağlık bilimlerini birleştirerek beyin sağlığını en iyi duruma getirmek. Son yıllarda yapılan çalışmalarda beslenme ile beyin sağlığı arasında çok güçlü bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Hatta bazı epilepsi, demans (bunama) ve inme (felç) gibi bilişsel rahatsızlıklara karşı diyet, bir koruyucu tedavi olarak kullanılıyor. Bunun bilincinde olan klinik, uykusuzluktan şizofreniye, depresyondan bipolar bozukluğa kadar küçük ya da büyük beyin rahatsızlıklarına beslenme danışmanlığı sağlıyor. Şimdi bir hareketten bahsetmekten ziyade bu kliniğin reklamını yaptığımı düşünebilirsiniz, ama öyle değil. Çünkü binlerce danışanıyla bu klinik “food for the brain”adıyla dünya çapında bir hareket başlattı. Bu harekette besin tercihleri beyin sağlığınıza göre yapılıyor. Hangi diyeti yaptığınızın bir önemi yok; Akdeniz diyeti, ketojenik diyet ya da DASH diyeti. Diyetlerin size önerdiği protein kaynaklarından balığı, ya da yağ kaynaklarından cevizi seçerek beyin sağlığınızı korumak sizin elinizde. Ayrıca benim de kaynaklarımın arasında bulabileceğiniz hareketin internet sitesinden spesifik rahatsızlıklarda beslenme tedavileri ile ilgili daha detaylı bilgileri alabilirsiniz.

 

Ayrıca bu hareket kapsamında “MIND” adı altında bir diyet de türetilmiş. Bu diyet temelde geleneksel Akdeniz diyeti ile DASH diyetinin ortaklığına dayanıyor. MIND diyeti, kendisini oluşturan iki diyetin de nörodejeneratif hastalıklara karşı koruyucu özellikleri tek potada eriten bir diyet. Diyetin bir günlük örnek menüsü şu şekilde;

  • Kahvaltı: Üzerine yaban mersini, çilek ve badem eklenmiş sütlü yulaf lapası
  • Öğle yemeği: Bir dilim avokado, hindi göğsü ve kızartılmış tam buğday ekmeği
  • Akşam yemeği: Fırında kuskus ya da mercimek ile pişmiş tavuk, sirkeli salata ve bir bardak kırmızı şarap

Kaynaklarım:

  1. https://www.foodforthebrain.org/
  2. https://www.brainandlife.org/articles/can-the-foods-you-eat-enhance-brain-health-or-even/#mind-diet-(mediterranean-dash-intervention-for-neurodegenerative-delay)
  3. https://brainbiocentre.com/