KEMİĞİN SUYU ÇIKMIŞ, KAVANOZA GİRMİŞ

 Havalar soğumaya başladı. Havaların soğumasıyla artık  sıcak çorba mevsimine girmiş bulunmaktayız. Üstümüzde boğazlı kazaklarımızla dışarıdaki soğuktan korunmaya çalışırken evimizde içtiğimiz çorbamız bir yemekten ziyade keyfe dönüşüyor bizim için. Sanki dışarıya nispet yaparmış gibi. Bir güven, bir huzur da veriyor insana. Çünkü içtiğimiz çorbanın son olmayacağını biliyoruz. Yarın, öbür gün devamı gelecek. Türk mutfağı da zengin bu konularda. Çeşit çeşit çorbamız var. Yazın unuttuklarımızı kışın hatırlıyoruz. Bu çorbaların nasıl hazırlandığı da farklılık gösteriyor kimi zaman. Ama bir malzeme var ki, eğer çorba onunla hazırlanmışsa bir başka yeri oluyor gözümüzde. Kemik suyundan bahsediyorum. Kemik sulu bir çorba bir başlangıçtan çok bir ana yemek gibi. Şu aralar bir trendin de başrol oyuncusu olmuş durumda kendisi. İstediğiniz türde kemik suyu servisi yapan konsept kafeler var. Evlere servis yapan işletmeler de var. Eskilerden beri kullanılan kemik suyunun trend oluş hikayesine ve faydalarına biraz daha yakından bakalım.

 

Bu trend Amerika’da Springbone ve Broth Bar gibi kafelerle başlamış olsa da tabi ki bu iki mekanla sınırlı kalmadı. Yurt dışında büyük ilgi gösteriliyor. Türkiye’de henüz böyle bir girişim yok lakin çok uzak değildir. Kemik suyunun çeşitleri de var bu mekanlarda. Tavuk, küçükbaş ya da büyük baş hayvan seçimi yapabiliyorsunuz. İçine çeşitli baharatlar ve sebzeler atılarak hazırlanan bir nevi çorbaların yanısıra sade olarak da içebiliyorsunuz.

 

Gelelim faydalarına. Gerçek kemik suyu kemiğin uzun süre kaynatılması ile hazırlanır. Şimdi marketlerde satılan bulyonlarla bu işin pratikleştirildiği söylense de siz yine bildiğinizden şaşmayın. Çünkü o bulyonlarda mono-sodyum glutamat (MSG) isimli koruyucu kimyasal var ki kendisi oldukça sağlıksızdır. Neyse bu kaynatma esnasında kemikten bi hayli yararlı olan kollagen, glutamin, prolin gibi pek çok madde açığa çıkıyor. Kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller de var. Durum böyle oluncafaydası da çok oluyor. Öncelikle bağışıklık sistemimizi güçlendiriyor ve grip gibi hastalıklara karşı koruyor. Gelişim çağındaki insanlar için çok önemli olan büyüme hormonunun düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyor.  İçerdiği maddelerle ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesinin ve eklem rahatsızlıklarının gelişme riskini azaltır. Beyni de es geçmez kemik suyu ve hafızayı güçlendirir. Sindirim sistemini, özellikle de midenin sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Bir de cilt görünümüne bir etkisi var ki bunun sayesinde tüketenler var. Cildinizi içten güzelleştiriyor. Kollagen, selülit oluşumunu engellediği gibi var olanın da görünümünü iyileştirmede oldukça etkili. Son olarak kemik suyunun herhangi bir yan etkisi yok.Tabi bir alerjiniz varsa veya vegansanız sizin için yan etkisi var.