Açıkçası nasıl giriş yapacağımı bilmiyorum. Çünkü bugünkü konuğum bir meyve olmasına rağmen bizim için bir meyveden çok daha fazla. Bazen beslenme çantasında peçeteye sarılmış halde mutlu eder bizi, bazen meyve tabağının en üstünde gösterir kendini. Bazen öğün aralarında açlığımızı bastırır, bazen yemekhanelerde tabldota tatlı niyetine eklenir. Gereksiz gizem yaratmaya hiç gerek yok, zaten başlıkta konuğumu görüyorsunuz. Peki elma tüketmenin açlığımızı bastırmak dışında ne gibi faydaları vardır? Ya da var mıdır? Peki ya karbonhidrat? Bu soruların cevapları için sadece başlığı okumanız yetmez, biraz daha ileriye gitmeniz gerekir. Gidin o halde.

 

Elma, ya da bilimsel adıyla Malus domestica, Orta Asya kökenlidir. Ama günümüzde bunun hiçbir önemi yok. Çünkü elma her yerde yetiştiriliyor zaten. Bilinen 7.500’den fazla türü vardır. Ama çoğumuz için bu ayrım yeşil, kırmızı ve sarıdan ibaret. 100 gram elmanın kaç kalori olduğunu ve içindeki besin ögelerini filan söyleyeceğim, ama her elma tüketişinizde ölçüm yapmadığınızı düşünerek söylüyorum ki; bir orta boy elma yaklaşık 95 kaloridir. Ve bu kalorinin çoğu tahmin edeceğiniz gibi karbonhidratlardan geliyor. Elmadaki karbonhidratlar da fruktoz, sükroz ve glikoz gibi basit şekerlerdir. Şeker içeriği yüksek olmasına rağmen 29 ile 44 arasında değişen bir glisemik indeks değerine sahiptir ki bu da onu düşük glisemik indeksli bir meyve yapar. Bu durum elmanın yüksek miktarda diyet lifi içermesi ile açıklanabilir. Bir orta boyda 4 gram kadar. Bu liflerin bazıları çözünebilir yapıda bazıları çözünemez yapıda. Çözünebilir yapıda olanların ismi pektin. Elmanın %86’sı sudur ve çok çok eser miktarda birçok vitamin içermesine rağmen, nispeten daha fazla ama yine de az miktarda C vitamini ve potasyum içerir. Bu arada unutmadan söyleyeyim; 100 gramı 52 kaloridir. Elma aynı zamanda antioksidan bileşikler de içerir. Bu bileşiklerden biri kuersetin. Antiinflamatuar ve antiviral etkileri vardır. İkincisi kateşindir ki kendisini yeşil çay yazısından da tanıyabilirsiniz. Beyin ve kas fonksiyonlarını geliştirdiği görülmüştür. Sonuncusu ise klorojenik asittir. Kan şekerini düşürdüğü ve bazı durumlarda kilo vermeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Lif oranı yüksek ve enerji yoğunluğu düşük olduğu için elma kilo vermeye yardımcı bir besin olarak gösteriliyor. Ayrıca vitamin ve mineral açısından zengin olmasa da antioksidan içeriği sayesinde koruyucu birçok etkiye sahiptir.Tabi lifinden tam anlamıyla faydalanabilmek için çiğ olarak ve mümkünse kabuklu olarak tüketmek gerekir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/foods/apples
  2. https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-apple.html