SAĞLIKLI KARBONHİDRAT: YULAF

Sağlıklı beslenerek hem kilo vermek hem de sağlıklı yaşamak mümkün. Ama nasıl? Yani sağlıklı besleneceğiz de kilo vereceğiz. Ekmeği kesmekle oluyor mu bu iş? Tabi ki hayır. Sanılanın aksine ciddi oranda karbonhidrat tüketmek lazım sağlıklı beslenmek için. Mesele rafine değil, doğal yani sağlıklı karbonhidratı tüketmekte. Sağlıklı karbonhidrat deyince ilk akla gelenlerden biri konuğum. Henüz çok yaygın olmasa da, evde bulunması sağlıklı beslenilmeye başlandığının kanıtı niteliğinde. Çünkü tabuları yıkan sağlıklı bir karbonhidrat kendisi. Yazının başlığında okumamışçasına bütün gizemi ile işte karşınızda.

 

O sağlıklı yulaf. Piyasada çok fazla bulabileceğiniz bir ürün.  Ama çoğu yulaf işlenip şeker eklenerek granola haline getirilmiş. Onlardan uzak durun tabi. Neyse, yulaf bilimsel olarak Avena sativa olarak isimlendiriliyor. Kabuğundan ayrılmış taze yulafı pişirmek çok uzun süre gerektirdiği için çoğu insan öğütülmüş ve çekilmiş yulafı tercih ediyor. Yulaf daha çok sabah kahvaltısında yulaf ezmesi olarak tercih ediliyor. Yulaf ezmesi yulafın suda ya da sütte kaynatılması ile elde ediliyor ki buna yulaf lapası da deniliyor. Bundan başka keklerinizde ve kurabiyelerinizde de yer verebilirsiniz yulafa. Yulaf, tam tahıldır. Bu yüzden sağlıklı karbonhidratlarla birlikte bir sürü besin ögesi de içerir. Vitamin olarak B1, B5 ve B9 vitaminlerini içeren yulaf; manganez, fosfor, magnezyum, demir, bakır ve çinko minerallerini içerir. 78 gramı yalnızca 303 kaloridir. Yulaf antioksidan açısından da zengindir. Bu antioksidanlardan biri de avenanthramidestir. Bu antioksidan kan basıncını azaltmakta ve kanın dolaşımını sağlamada etkilidir. Ayrıca yulaf beta-glukan denen çözünebilir bir lifi yüksek oranda içerir. Beta-glukan LDL yani kötü kolesterolün azaltılmasında, kan şekerinin dengelenmesinde ve sindirime yardımcı bakterilerin beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Yani aslında yulaf kompleks olarak sağlıklı bir besindir.

 

Tam tahıl olmasının ve sağlıklı olmasının yanında yulafın bir diğer güzel özelliği gluten içermemesi. Çölyak hastaları ve gltensiz diyet yapanlar için yulaf iyi karbonhidrat kaynağıdır. Sindirim problemleri yaşayanlar için bir lif kaynağı yulaf.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/9-benefits-oats-oatmeal
  2. https://food.ndtv.com/health/benefits-of-oats-1234330