BU NASIL DİYET: AMAN TANRIM

Hani önceki pesketaryen yazımın girişinde bahsetmiştim ya dünyada 7,5 milyar insan var diye. O kadar insan varken herkesin mantıklı düşünmesini bekleyemiyorsun. Ağzı olan konuşuyor. Özellikle beslenme konusunda. İşin kötüsü bazıları ciddi anlamda destekçi buluyor. Ve bir anda moda oluyor. Tanınmış kişiler de bunu destekliyor. Öyle olunca iş büyüyor ve internete bi giriyosunuz bakıyosunuz karşınızda. Bugün o büyütülen ama maalesef içi boş olan diyetlerden biri yazımın konuğu. Ben araştırmalarımın sonuçlarını ve bazen de görüşlerimi sizinle paylaşıyorum. Bu iyi bi şey de olabilir kötü bi şey de. Bugünkü kötü. Baştan söyleyeyim. İlerleyen bölümlerde neden kötü olduğunu anlayacaksınız. O zaman geçelim.

 

Bu diyet Cem Yılmaz’ın tabiriyle Hollywood effect olarak tanımlanabilir. Yani Hollywood etkisi. Peki nerden çıktı? İngiliz Venice A. Fulton isimli bi arkadaşımızın başının altından çıktı bu diyet. Yanlış anlaşılmasın, arkadaş diyetisyen değil.  Günümüzde bu işi diyetisyenlerden daha iyi bildiği varsayan doktorlardan da değil. Beslenmeye dair bi iş de yapmıyor. Yani olayla hiç alakası yok ama dünya artık böyle bi yer oldu. İşi bilmesine gerek yok, yeter ki popüler olsun. Neyse arkadaş işi bilmese de nasıl reklam yapılacağını biliyor. Six weeks to OMG adlı kitabı ilk çıktığı yıllarda iTunes kitaplar bölümünde tüm kitapları geride bırakarak “çok satanlar” listesine girmeyi başardı. Kitaptaki OMG ifadesi ile diyete “Aman tanrım” diyeti de deniyor. Gelelim diyetin içeriğine. Yemezseniz zayıflarsınız. Temel mantık(sızlık) bu.  Diyete göre güne soğuk bir duş ile başlamamız gerekiyor. Amacımız ise metabolizmayı hızlandırmak. Soğuk duştan sonra bize bir bardak sade kahve öneriliyor. Kafein metabolizmamızı uyaracakmış. Kahveden sonra egzersiz olmazsa olmazmış. En az 30 dakika yürümeliymişiz. Neyse sağolsun arkadaşımız acıkabileceğimizi düşünerek bize bir kahvaltı yazmış. Ama saat 10’da. Kahvaltı dahil günde sadece 3 öğün yememiz istenmiş bizden. “Fazla abartmayın ama aç da kalmayın” diye de ekliyor. “Sık sık ve az yemek yerine günde üç doyurucu öğünle atıştırmalardan uzak beslenilmeli. Zira, vücuttaki yağlar ancak enerji girişi olmadığında yakılmak üzere tutulur.” gibi iddialı cümlelerle tezini kanıtlamaya çalışmış, ama olmamış.

 

six weeks to omg ile ilgili görsel sonucu
Venice A. Fulton

Böyle bir diyetin uygulanamaz olduğunu anlamışsınızdır. Bu diyet zayıflamayı ön planda tutarak sağlığın üstüne basmış çünkü öncelikle aşırı kafein sağlığınızı çok olumsuz etkiler. Bununla ilgili kahve ve guarana yazılarıma bakabilirsiniz. İkincisi sabah 10 kahvaltı için çok geçtir. Üçüncüsü ara öğün yapılmazsa kan şekeri birden düşüp birden yükselir ki bu da başta kilo alımı olmak üzere bir sürü daha ciddi duruma yol açar. Evet bu yazımızda da “aman tanrım” diyetine resmen içimi döktüm. Böyle gerçek dışı diyetlere asla itibar etmeyin. Çünkü biz zayıflamanızı istemiyoruz. Sağlıklı zayıflamanızı istiyoruz. Yoksa siz sağlığınızı kaybettikten sonra kaba bi tabirle tabutunuzun hafif olması bir anlam ifade etmez. Sağlıklı günler.