DİYETE İKİNCİ BEYNİNİZİ DE KATIN: MİKROBİYOM DİYETİ

Diyet yaparken birçok organımızı göz önünde bulunduruyoruz; kalp, karaciğer, pankreas… Peki “ikinci beynimizi” yani bağırsaklarımızı ne kadar düşünüyoruz? İkinci beyin… İddialı bir söylem değil mi? Ama doğru. Yaklaşık 200 milyon nöronuyla bağırsakların ikin  bir beyin gibi olduğu düşünülüyor. Ayrıca bağırsağımızda 2 kilo kadar da bakteri bulunur. Tabi hepsi zararlı değil, hatta çoğu yararlı. Yani aslında bağırsaklar hiç yabana atılacak bir konu değil. Diyetler için de bu böyle. Mesela siz de bir diyet yaparken günlük boşaltım rutininizden saptığınızı gözlemlediniz mi hiç? Bugünkü diyetimizin odak noktası bağırsaklarımız, o yüzden o konuda içiniz rahat olsun.

 

Bu diyetimizin adı mikrobiyom diyeti. 3 fazdan oluşan ve bağırsak sağlığınızı yeniden düzenleyerek kilo vermenize yardımcı olmayı hedefliyor. Bir doktor olan ve bağırsak sağlığı üzerinde uzmanlaşan Raphael Kellman tarafından geliştirilmiş. Diyetin temelini doğru şeyler yiyerek bağırsak mikrobiyotamızı sağlıklı tutmamıza ve bunun genel sağlığımız için bir araç olduğuna dayanıyor. Yukarıda da dediğim gibi bu diyet 3 fazdan oluşuyor. İlk faz 21 gün sürüyor ve bağırsağınızı zararlı bakterilerden temizlemek ve mide asit seviyenizi düzenlemeyi amaçlıyor. Bu faz “4 R” (Remove, Repair, Replace, Reinoculate) üzerine kurulu. Kısaca bu faz bağırsağınızdaki faydalı bakterilere zarar verecek antibiyotik gibi her türlü kimyasaldan korunmanızı ve  bol bol probiyotik ya da prebiyotik besinler tüketerek bağırsak floranızı düzenlemenizi söylüyor. Bunları yaparken de etten, balıktan, şekerden, tatlandırıcılardan ve kızarmış besinlerden uzak durmanız gerekiyor ama D vitamini, glutamin, berberin gibi probiyotik suplementleri kullanabilirsiniz. İkinci faz ise 28 günü kapsıyor. Bu evrede bağırsak floranız daha güçlü, yani diyetiniz daha esnek olabilir. Yine de birinci fazda uzak durmanız gereken besinlerden olabildiğince uzak durmalısınız. Sebze ve meyve tüketimi serbest bu evrede. Hatta isterseniz süt ürünleri ve glutensiz tahılları bile ekleyebilirsiniz diyetinize. Son olarak üçüncü fazda ise floranızın ve bağırsak sağlığınızın tamamen sağlıklı olduğu düşünülür. Bu fazın belli bir süresi yoktur ve asıl kilo vereceğiniz aşama budur. Yasaklar listesine daha az uyum gösterebilirsiniz artık. Yani bir anlamda vücudu toparladıktan sonraki dikkat etme evresidir. Ve siz istediğiniz müddetçe devam eder.

 

Mikrobiyom diyeti birçok açıdan bağırsak sağlığınızı iyileştirebilir. Üçüncü evrede kilo vermenizi de sağlayabilir. Sadece çok fazla ve daha önemlisi çok yararlı olabilecek besinleri kısıtlıyor eksi olarak. Ve bunların yerine suplement kullanımını da destekliyor. Suplementleri çok fazla kullanmak hem ekonomik durumuz için hem de sağlığınız için zararlı olacaktır.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/microbiome-diet
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5385025/