HARCADIĞIN GİBİ YE: CROSSFİT DİYETİ

İnternette ufak bir diyet araştırması yapsanız bir sürü farklı diyetle karşılaşırsınız. Belki o araştırmanın sonucu Beslendik’e de dokunur. Çünkü “popüler diyetler” kategorisi altında bir sürü diyet yazımız oldu. Bu diyetler arasında Master Cleanse diyeti gibi size pek söz hakkı tanımayanlar da oldu, Isagenix gibi size yiyeceklerinizi gönderen de. Ama hiçbir diyet size olabildiğince hareketsiz kalmanızı söylemedi, egzersizlerinizi kısıtlamadı. En azından bugüne kadar. O halde egzersize diyetin olmazsa olmazı derken çok da haksız sayılmayız. Bugün de bir fiziksel aktivite için geliştirilmiş özel bir diyet planı ile karşınızdayız. Bakalım farkı neymiş?

 

Sporda yeni alanlar, yeni tarzlar keşfediliyor ve bu durumun sonucunda yeni salonlar ve hatta şirketler açılıyor. Yani kısacası yeni akımlar doğuyor. Bugün ele alacağımız akımın adı Crossfit. Diyetimize geçmeden önce Crossit’i tanımamız lazım. Adına açılmış bir sürü salon ve hatta bir de şirket var. Crossfit’i geliştiren Greg Glassman tafafından kurulmuş Crossfit Inc. Crossfit aslında bütün kasların fonksiyonel ve yoğun bir şekilde hareket ettiği, aletlerin pek kullanılmadan vücudunuzun aktif olarak çalışması amaçlanan bir fitness türevi. Crossfit için önerilen Crossfit diyeti ise Zone diyeti üzerine şekillenmiş bir diyet. Temel olarak diyette Zone’daki gibi tabağınızı üçe ayırmanız isteniyor. 1/3’lük birinci kısımda derisiz tavuk göğsü, balık ve yağsız kırmızı et gibi yağsız proteinlerin, ikinci kısımda ise mümkün olduğunca renkli ve nişasta içermeyen sebzeler ile glisemik indeksi düşük meyvelerin, üçüncü ve son kısımda ise zeytinyağı, avokado ve yağlı tohumlar gibi tekli doymamış yağ asitlerinin bulunması gerekiyor. Bir de bu oranlar daha kolay ölçülebilsin diye farklı olarak bir blok sistemi geliştirilmiş. Bu sisteme göre;

1 blok karbonhidrat= 9 gram karbonhidrat (lifsiz olarak)

1 blok protein= 7 gram protein

1 blok yağ= 1,5 gram yağ

Bu sistemde ortalama bir kadının günde her makrodan, yani karbonhidrat, protein ve yağdan 11, erkeğin ise 14 blok tüketmesi gerekir. Yani ortalama kadın günde 33 blok tüketirken, ortalama erkek günde 42 blok tüketmelidir. Tabi ki bunu uygularken muz ve hurma gibi glisemik indeksi yüksek meyvelerden, şeker ilavesiz bile olsa tüm meyve sularından, tahıl bazlı olsa dahi tüm hamur işlerinden, mısır ve patates gibi nişastalı sebzelerden ve tatlılardan uzak durulmalı.

 

Crossfit diyeti de Zone diyeti gibi oranlar dışında sağlıklı bir diyettir. Ancak uzun vadede yüksek yağ ve protein ile düşük karbonhidrat alımı bazı sıkıntılara yol açabilir. Bir de tabi bu diyet en yüksek seviyede fiziksel aktivite kkatsayısına göre hazırlanmıştır. Günlük tüketeceğiniz blok sayısı yaşınıza, boyunuza, kilonuza, fiziksel aktivitenize ve cinsiyetinize göre belirleneceğinden başlamadan mutlaka bir diyetisyene danışmanız gerekir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/crossfit-diet
  2. https://www.crossfit.com