HAREKETLİ OL, VAHŞİ YE: VAHŞİ DİYET

İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özelliklerden biri düşüncedir, daha doğrusu düşünceyi dile getirebilmektir. Yoksa hayvanlar da düşünüyor tabi. Sadece dile getiremiyorlar. Belki de getiriyorlar, biz anlamıyoruz. Neyse konumuz bu değil o yüzden geçelim. Peki bu insanlar en çok ne düşünüyor? Tüm insanların ortak özelliklerini. E beslenme de bunlardan biri. Beslenme üzerindeki düşünceler diyet olarak kendini gösteriyor günümüzde. Bu yüzden bu kadar diyet var. Bu yazımızda diyetlere verdiğimiz örneklere bir yenisi daha ekleyeceğiz. Bakalım beğenecek misiniz?

 

Diyet dünyasında bir moda varsa o da “düşük karbonhidratı yüksek yağlı” diyetler. Bu diyetimiz de öyle. Adı vahşi diyet. “The wild diet” diye bir kitabı da var. Abel James tarafından yaratılmış. Abel James bir girişimci ve kendi deyimiyle bir sağlık mücadelecisi. Yani aslında yine deneyime dayalı bir diyet ile karşı karşıyayız. Ama bu sefer diyet biraz daha sağlam temellere dayanıyor. Çünkü bu vahşi diyet paleo diyet ile birçok açıdan benzerlik gösteriyor. Ekstra olarak Abel James, diyeti için kurduğu internet sitesinde düşük karbonhidratlı tarifler ve bazı antrenmanlar paylaşıyor. Diyetin kuralları ise çok basit;

-İşlenmiş her türlü gıdadan ve şekerden uzak durmak

-Karbonhidrat alımını azaltsak bile karbonhidratları tam tahıllardan seçmek

-Bol miktarda protein ve sağlıklı yağ tüketmek

-Çok çeşitli beslenmek

Bu kuralları uygularken haftada bir ya da iki kez kaçamak öğün yapmanıza bile izin verilmiş ve hoş görülmüş (teşekkür ederiz?). Diyetin internet sitesine göre bu diyette tabağımızın yaklaşık %65’i bitki bazlı yiyeceklerden ve kabaca %35’lik kısmı da et ve yağlardan oluşmalı.

 

Bu diyetin önemli avantajlarından birisi kalori kısıtlaması olmaması yani takip edilmesinin kolay olması. Ayrıca tam tahılların ve sağlıklı yağların tüketilmesini de destekliyor. Ama doğru bir biçimde işlemesi için antrenmanlar da yapılmalı. Yoksa yağdan ve proteinden enerji üretmenin sonuçları kaçınılmaz olacaktır.O yüzden Abel James’in de dediği gibi “bu bir diyet değil, bir yaşam tarzı.” Tabi bu diyeti vegan ve vejeteryan arkadaşlarımız uygulayamıyor. Diyabetli bireylerin ise uygulamadan bir uzmana danışmaları gerekir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/the-wild-diet
  2. https://fatburningman.com/what-is-the-wild-diet/