HER ŞEY KALP İÇİN: TLC DİYETİ

Bazen sırf zayıflamak için diyet ararız. Ama bazı diyetler daha spesifiktir. Yani özeldir. Onları kilo vermek için değil, bir organımızın sağlıklı olması için yaparız. Bazen mecburi, bazen koruma amaçlı. DASH diyeti ya da FODMAP diyeti bunlara bir örnek. Tabi ki arttırılabilir bu örnekler. Bugün tam da onu yapacağız; bu örnekleri arttıracağız. Çünkü elimizde yine spesifik bir diyet var. Hadi bir göz atalım.

 

Diyetimiz spesifik olarak kalbi hedef alıyor. Amacı kalbin sağlığı korumak ve geliştirmek. Bunu da kolesterol seviyesini düşürerek yapıyor. Diyetimizin adı TLC (Therapeutic Lifestyle Changes). NIIH (National Institutes of Health) tarafından felç ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltmak amacıyla geliştirilmiş. Aslında diyetle birlikte yaşam tarzınızı da değiştirmeyi öneriyor. Mesela günde en 30 dakika sizi zorlayacak biçimde egzersiz yapmanızı öneriyor. Diyetin kurallarına gelirsek;

1- Günlük aldığınız kalorinin %25-35’i yağlardan gelmelidir.

2- Günlük kalorinizin en fazla %7’si doymuş yağlardan gelmelidir.

3- Kolesterol alımınız günde 200mg’ın altında tutulmalıdır.

4- Günde 10 ile 25 gram arasında çözülebilir lif tüketmeyi hedef edinin.

5-  Her gün en az 2 gram bitkilerin doğal hücre zarlarında bulunan stanol ve sterol tüketmelisiniz.

Temel olarak TLC diyeti sebze, meyve, tahıl, fasulye ve yağlı tohumlar tüketimini arttırarak sağlıklı yağ ve çözünebilir lif tüketiminizi arttırmayı hedefliyor. Tabi bunları yaparken bütün işlenmiş ürünleri, yağlı etleri ve tam yağlı süt ürünlerini hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor. Ve ayrıca yumurta sarısını da tüketmemelisiniz. Bu diyet ile ilgili yapılan bir çalışmada 36 yüksek kolesterollü insana 32 gün boyunca TLC diyeti uygulanmış ve sonuçta kötü kolesterolde ortalama %11’lik bir düşüş gözlemlenmiş.

 

TLC diyeti yaşam tarzınızda ve yeme alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yaparak uzun dönemde kötü kolesterolünüzü düşürerek kalp sağlığınızı korumayı amaç edinmiştir. Yani kilo kontrolünüz üzerinde bir etkisi de iddiası da yoktur. Ama bu diyeti de uygulayabilmek için size almanız gereken kaloriyi ve tüketmeniz gereken yağları anlatacak bir uzmana ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde fazla doymuş yağ tüketip kilo artışına ve trigliserit düzeyinin artmasına, dolayısıyla risklerin artmasına neden olabilirsiniz.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/tlc-diet
  2. https://www.webmd.com/cholesterol-management/tlc-diet#1