KAHVENİZ KURŞUN GEÇİRMESİN: BULLETPROOF DİYETİ

Bilginin kaynağı nedir sizce?  Çok okumak mı, çok görmek mi, çok araştırmak mı… Yoksa siz de çoğu insan gibi deneyimlerinize mi güveniyorsunuz “biliyorum” derken. Deneyimlerin bilgiye ulaşmada bir yol olduğu açık, ama yeterli mi orası tartışılır. Hatta bazen doğruluğu bile tartışılabilir. Bu, neye deneyim dediğinize ve deneyiminizi tamamen objektif olarak yorumlamanıza bağlıdır. Ayrıca deneyimden çıkardığınız bilgi genel geçer bir bilgi değildir, yani zamana göre değişir. Ama yine de insanlar kendi metabolizmaları ile ilgili deneyimlerini bütün insanlar üzerinde aynı etkiyi gösterecekmiş gibi paylaşmaya devam eder, ki insan metabolizması birçok faktöre bağlıdır ve iki insanda %100 aynı olamaz. Bu yüzden “diyet kişiye özel olmalıdır.” ve “deneyimden diyet olmaz” gibi mottolarla yolumuza devam ediyoruz. Bugün de deneyim üzerine kurulmuş bir diyetimiz var. Ama hemen sayfayı kapatmayın, dünyada neler varmış bir görün.

 

Günümüzde popüler olmuş yeni bir kahve var, bilmiyorum bilir misiniz. Adı “bulletproof”. Yani kurşun geçirmez. Bu kahve yağla hazırlanıyor. İçinde hindistan cevizi yağı ya da tereyağı bulunuyor. Ama konumuz bu değil. Dave Asprey adındaki girişimci ve sağlıklı yaşam gurusu olarak tanınan kişinin 2014 yılında geliştirdiği bulletproof diyeti konumuz. Kendisi 20’li yaşlarının ortasında 136 kiloya kadar ulaşmış. Kendi diyeti ile kilo vermiş ve 15 yıllık bu kilo verme yolculuğunu bir kitaba dökmüş. Sonra kitap “bestseller” olmuş ve bir şirket kurmuş. Kendi diyeti için kahve satmaya başlamış çünkü kahve diyetin temeli gibi. Peki nasıl çalışıyor bu diyet? Bu diyet, haftanın 5-6 günü çok sert bir ketojenik beslenme, 1-2 günü ise karbonhidrat ağırlıklı bir beslenmeyi öneriyor. Ketojenik günlerde günlük kalorinizin %75’İ yağdan, %20’si proteinden ve %5’i karbonhidratlardan gelmelidir. Karbonhidrat günlerinde ise tatlı patates, kabak ve pirinç tüketmeniz öneriliyor. Her güne mutlaka şirketin sattığı bulletproof kahvelerle başlamanız gerekiyor. Diyetin etkisini gözler önüne seren bir çalışma yok henüz. Ayrıca diyeti uygulayan herkesin de aynı sonucu elde edeceği de kesin değil. Çünkü kilo vermek ve sağlığı korumak birçok faktöre bağlıdır.

 

Neticede diyet bir adamın deneyimine bağlı ve bilimsel bir gerçeğe dayanmıyor. Diyeti uygulamak ise ciddi bir mali yük getirebilir zira kahvelere her zaman ihtiyacınız olacak. Ayrıca uzun süre yüksek yağ tüketeceğiniz için sağlığınız olumsuz etkilenebilir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/bulletproof-diet-review
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28715993