OPSİYON SUNAN DİYET: KEMİK SUYU DİYETİ

Bir insanın en çok tükettiği, tüketmesi gereken ve hatta onu büyük oranda insan yapan temel madde nedir? Sudur tabi ki. Vücudundaki bütün reaksiyonları mümkün kılan, işleyişi düzenleyen… Yalnız suya eklenen birkaç minerali saymazsak suyun besleyici bir değeri olduğunu söyleyemeyiz. Ne protein, karbonhidrat, yağ içeriyor ne de vitamin, antioksidan. Peki biz zenginleştirelim suyu? Mesela sebzelerin ya da makarnanın haşlama sularını değerlendirelim. Veya etlerin. Olmadı kemiklerin. Evet, kemiklerin. Kemik suyu yapalım yani. Daha önce bir akıma dönüşen bu kemik suyu olayından bahsetmiştik. Bugün de kemik suyunu bol miktarda içeren bir diyetimiz var. Buyurun girelim içine.

 

Bone broth. Ya da Türkçe adı ile kemik suyu. Veya profesyonel mutfaklarda denildiği gibi sadece broth. Sonuçta hepsi aynı suya işaret ediyor. Bugünkü kemik suyu diyeti de aynı suya işaret ediyor. 21 günlük bu kemik suyu diyeti, natüropati üzerinde yoğunlaşmış bir doktor olan Kellyann Petrucci tarafından geliştirilmiş. Kendisinin bu diyet üzerine bir kitabı da var. Diyete uygun tarifleri paylaştığı bir başka kitabı daha var. Diyet boyunca haftalar beş günlük normal diyet ve iki günlük mini açlık olmak üzere ikiye bölünmüş. Beş günlük normal diyette düşük karbonhidratlı paleo tarzı beslenmelisiniz. Yani önceliğiniz et olmalı. Yanında ise brokoli gibi nişasta içermeyen sebzeler, yumurta, sağlıklı yağlar ve tabi ki kemik suyu tüketebilirsiniz. Rafine şeker, süt ve ürünleri, alkol, tahıllar ve kurubaklagiller ise kesinlikle yasak. İki günlük mini açlık döneminde ise iki seçeneğiniz var; ya gün boyunca 6 porsiyon kemik suyu içmelisiniz, ya da 5 porsiyon kemik suyundan sonra  protein ve sağlıklı yağ içeren bir atıştırmalık yemelisiniz.  Bu sayede bu dönemlerde sadece 300-500 kalori tüketmiş olacaksınız. 21 gün sonunda veya siz kilo hedefinize ulaştığınız zaman 80/20 planına uyabilirsiniz. Bu planda yüzde 80 diyetteki besinleri tüketiyorsunuz, yüzde 20 de alkol ve süt ürünleri gibi diyette yasak olan besinleri.

 

Hızlı kilo vermek için bu diyet uygulanabilir bir diyet. Ama sağlıklı kilo vermek için pek uyun değil. Çünkü genel olarak karbonhidrat alımınız çok kısıtlanıyor. Bu bazı besin ögelerinin yetersizliğine ve vücudunuzun enerji metabolizmasının bozulmasına yol açabilir. Ayrıca mini açlık günlerinde kalori alımınız çok kısıtlı. Yasaklar da önemli besin ögelerini yok sayıyor.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/bone-broth-diet
  2. https://www.drkellyann.com/diets-and-programs/21-day-bone-broth-diet/