TARİFİNE KARIŞIM KAT: SHAKEOLOGY

İnsanların diyetlerinde aradıkları önemli bir faktör de çeşitlilik. Yani daha çok  alternatif, daha çok seçenek. Çünkü en niyahetinde insanız ve her gün aynı şeyleri yemek can sıkıcı olabiliyor. Özellikle hazır diyetlerin en önemli sorunlarından biri bu. Mesela Isagenix diyeti. Ne olursa olsun acıktığınızda kısıtlı sayıdaki bir Isagenix ürünü tüketmelisiniz. O yüzden insanlar için de uzun soluklu olamıyor. Bugün ele alacağımız diyet uzun zamandır var. Ama pek duyulmamış. Aslında yine bir karışım diyeti ve sizi bazı ürünleri almaya zorluyor. Ama çeşitliliği arttırarak. Zaten bu yüzden ilgi görüyor. O zaman bekletmeyelim sizleri de başlayalım.

 

Diyetimiz Shakeology. Türkçe’de karışım bilimi anlamına geliyor. Beachbody’nin CEO’su Darin Olien ve onun sağlık meraklısı ekibi tarafından 2009’da kurulmuş Shakeology. Beachbody çeşitli antrenman videoları, besin takviyeleri ve beslenme programları satan bir şirket. Şirketin en etkili olduğu alanlardan biri de sosyal medya. Ki ürünlerini de buradan satıyor zaten. Shakeology de bu ürünlerden biri. Shakeology, protein karışımı ile öğün yerine geçen bir karışım arasında, gezegendeki en lezzetli besin desteği olarak tanımlanıyor. Shakeology’nin birçok çeşidi var tabi. Vanilyalısı, çikolatalısı ya da çileklisi… Bütün bunların vegan opsiyonları da var. Çoğu shake 17 gram protein içeriyor ve 36 gramlık bir serviste 140 ile 160 kalori arasında değerde kalori içeriyor. Ama asıl bahsetmek istediğim çeşitlilik bu değil. Bu diyet, karışımları bir malzeme olarak kullanıp yani tarifler üretmenize olanak sağlıyor. Mesela 1.5 bardak yoğurdu, 2 kaşık çikolatalı Shakeology’i, yarım bardak fıstık ezmesini, yarım bardak badem sütünü harmanlayarak kendi tatlınızı yapabilirsiniz. Ya da 1 bardak çikolatalı Shakeology’i, 1 bardak fıstık ezmesi ve dileğe göre balı ya da agave şurubunu karıştırıp yulaf ile kaplarsanız kendi kurabiyenizi yapmış olacaksınız. Hem de Shakeology diyetinden çıkmadan. Bunlar gibi tarifler sınırsız, dilediğinizi üretebilirsiniz. Tabi çok kalorili yapmadan. Tarifleri istemeyip Shakeology’i su veya süte karıştırıp da içebilirsiniz. Diyeti yapanlar her ne kadar Shakeology’i öğün olarak görse de şirket Shakeology’i en fazla bir öğün yerine kullanılabileceğini söylüyor. Yani gerçek gıdalarla beslenmeniz de gerekiyor. O gıdalar da;

Proteinler: Hindi, tavuk, yumurta, yağsız biftek ve tofu

Karbonhidratlar: tatlı patates, kinoa, kahverengi pirinç, arpa ve yulaf

Meyveler: Elma, kiraz, çilek, greyfurt, kayısı ve üzüm

Sebzeler: Yeşil yapraklılar, kabak, domates ve biber

Sağlıklı yağlar: Zeytin yağı, yağlı tohumlar, hindistan cevizi yağı ve avokado olarak belirlenmiş. Ayrıca süt, yoğurt ve peynir gibi ürünlere de izin var.

 

Shakeology gibi ürünler kısa vadede kilo kaybına yardımcı olabilir ama kalıcı ve uzun vadede bir kilo kaybı sağlamak için gerçek gıdalarla beslenmeniz lazım. Shakeology gerçek bir gıda değildir ve her yapay gıda gibi yüksek oranda şeker içermektedir. O yüzden öğün yerine kullanılmaması önerilir. 30 servislik Shakeology seti 130$ gibi bir rakama satılmaktadır ki bu pahalı bir tercih olacaktır. Son olarak Shakeology’nin herhangi bir bilimsel dayanağı olmadığını da unutmayın.

 

Kaynaklarım:

1)https://www.healthline.com/nutrition/shakeology-review

2)http://www.shakeology.com/shk/us/shake-recipes