İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN ÇÖZÜMÜ KUMDA OLABİLİR!!

İnsanlığın 200 milyon yıldır Dünya üzerindeki yaşamı devam ediyor. Ancak bir sürü savaş, felaket ve afet geçirmesine rağmen bu yaşam devam etti. Çünkü bu olayların belirli bölgelerde ve belirli sayıda insanı etkiledi, bu yüzden insanlığın soyu hiçbir zaman tükenmedi. Ama günümüzde karşılaştığımız bir sorun insan soyu için ciddi bir sorun teşkil etmekte. Bu sorunun adı küresel ısınma, ve buna bağlı iklim değişiklikleri tabi. Bu sorunun bugün ortaya çıkmadığının farkındayız tabi ama en şiddetli etkilerini bugünlerde yaşıyoruz. Öyle ki Birleşmiş Milletler, artık küresel ısınmanın etkilerinin geri döndürülemeyeceğini ve 2030 yılına kadar 135 milyon insanın yaşadıkları yeri kaybedeceğini söylüyor. Her yıl Birleşik Krallık’ın yarısı büyüklüğünde bir alan çöle dönüşüyor. Bu durum besin üretimini de etkiliyor tabi. Bugünkü haberimiz ile topraktan besin elde etmek değişecek gibi görünüyor.

 

Günümüzde topraktan ürün elde etmek oldukça zor ve masraflı. Çünkü iklim koşulları çok değişken ve elverişsiz. Geçtiğimiz ay 70 ülkeden 300’ün üzerinde uzmanın katılımı ile Dubai’de gerçekleşen Marjinal Çevre Küresel Forumu’nda (GFIME) ele alınan toprak sorunu üzerine yeni ve etkili çözüm önerileri sunuldu. Forumda söz alan Birleşik Arap Emirlikleri Gıda Güvenliği Devlet Bakanı Mariam Al-Muhairi, Dünya’da birçok vatandaşın güvenli besine ulaşamadığını belirterek, kullanabildikleri bütün teknolojileri bu alanda kullanmaya çalıştıklarını belirtti. Çözüme ulaşmak için toprak yerine kumu, su yerine denizleri kullanmayı amaçladıklarını söyleyen Muhairi, kullanacakları teknolojik ekipmanların enerjisi için sadece güneşin kullanılması gerektiğini belirtti. Bu şekilde yetiştirilen ürünlere de “süper ekin” adı verileceği açıklandı.

İLK ÜRÜN KİNOA

Bu proje için seçilen ilk ürün kinoa oldu. Bu seçimde kinoanın bir buğdaya ya da arpaya göre daha az su istemesi ve toprağın tuzluluğuna ya da kuraklığına dayanabilmesi etkili olmuş, tabi besleyiciliği de cabası. Mayalıların da “mucize ekin” dediği kinoa tek seçenek değil. Projenin ilerleyen safhalarında deniz börülcesi (Salicornia) de yetiştirilebileceği söyleniyor.

 

Haber Kaynağım:

  1. https://www.euronews.com/2019/12/04/climate-change-resistant-agriculture