UZUN YAŞAMIN DOSTU: TATLI PATATES

Dünyanın farklı bölgelerinde insanların ortalama yaşam süreleri de farklı, bilmiyorum hiç fark ettiniz mi. Peki neden sizce? Sonuçta hepimiz insanız ve aynı kromozom sayılarına sahibiz. Aktif ve pasif genlerimiz de aynı. E peki niye Japonya’nın Okinawa adasındaki insanlar ortalama olarak Fransızlar’dan daha fazla yaşıyor? Olay sadece devlet yönetimiyle mi ile ilgili? Yani bir tarafta Emmanuel Macron’un diğer tarafta başbakan Şinzo Abe’nin olması ve bundan dolayı insanların daha huzurlu olması mı bütün olay? Yoksa daha bilimsel bir sebebi var mı? Tabi ki var. O da ne biliyor musunuz; beslenme düzenleri. Bugün Okinawa adasındaki insanların beslenmesinde önemli bir yer kaplayan bir besini yakından tanıyacağız.

 

 Bilginiz olsun diye söylüyorum: Okinawa adasında hali hazırda ortalama yaş 83-84 civarı ve 1500’den fazla 100 yaşını geçmiş insan var. Bunun en önemli nedenlerinden ilki beslenme. Ve tatlı patates beslenmelerinin vazgeçilmezi. Tabi ki bütün olayı buna bağlamıyorum ama etkisinin büyük olduğu yadsınamaz. Tatlı patates aslında yer altında büyüyen bir yumrudur. Bilimsel olarak Ipomoea batatas diye bilinen bir bitkinin kökünün üzerinde yetişir. Çiğ olarak bir tatlı patatesin %77’isi sudan oluşmaktadır ve 100 gramı 86 kaloridir. Kalorinin büyük çoğunluğu kompleks karbonhidrat olarak bilinen nişastadan gelmektedir. Ama merak etmeyin bu nişastanın büyük çoğunluğu hızlı sindirilir, kalanı diyet lifi işlevi görür vücutta. Bunun dışında yeterli oranda lif, çok az miktarda yağ ve yağ kadar olmasa da az sayılabilecek kadar protein içerir. Ama günümüzdeki çalışmalar bu proteinlerin antioksidan etkilere sahip olabileceğini göstermektedir. Tatlı patates yüksek oranda A, C, E, B5 ve B6 vitaminleriyle, potasyum ve manganez içerir. Ancak bunlardan daha önemli maddeler de içerir. Mesela klorojenik asit. Bu madde tatlı patateste en çok bulunan polifenol antioksidandır. Ayrıca tarçında da bulunan kumarin tatlı patateste de bulunur. Tatlı patates genellikle turuncu olarak bilinir, ama beyaz, kırmızı, pembe ve mor renkli türleri de vardır. Burada dikkatinizi mor olana çekmek istiyorum; çünkü Okinawa adasında en çok tüketilen ve antosiyanin içeriği çok yüksek olan bu türdür. Antosiyanin çok güçlü bir antioksidandır ve beyin de dahil birçok organ için koruyucu bir etkisi vardır.

 

Tatlı patates kuvvetli bir antioksidan olmasının yanında okzalat diye bilinen bir madde de içermektedir. Diyetle fazla okzalat alımı kalsiyumla diğer mineralleri bağlayacağından böbrek sorunlarına neden olabilir. Ama dengeli bir diyette özellikle mor tatlı patates çok iyi bir seçenektir. Ayrıca cipsinden pudinge, pastasından kızartmasına kadar her şeyi yapılabiliyor.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/foods/sweet-potatoes
  2. https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-sweet-potato