YO-YO DİYETLERDE BUGÜN: GM DİYETİ

 Yo-yo diyetleri bilir misiniz? Hani sadece kısa vadede kilo kaybı sağlayan ve bir süreliğine sizi mutlu eden diyetler. Uzun vadede ise verdiğiniz kiloları en iyi ihtimalle fazlası olmadan geri aldığınız, ama genellikle de fazlasıyla geri aldığınız diyetlerden bahsediyorum. Böyle diyetler maalesef çok ilgi görüyor. Çünkü dünya çapında bir sürü insan hemen kilo vermek istiyor. İnsanların vücutları artık bir gösterge olduğu için insanlar bazı özel günlerde veya bazılarına karşı olabildiğince zayıf görünmek istiyorlar. O yüzden çevremizde çok duyarız “10 gün kaldı, hemen kilo vermeliyim” diye. Tabi tek amacı bi süreliğine zayıf olmak olanların uğrak adresi yo-yo diyetler oluyor. Yo-yo gibi çabuk etki gösterip çabuk geri döndüğü için bu ismi seçmişler herhalde. Size bunları anlattım çünkü bugün size yo-yo bir diyet anlatacağım. Benden anlatması. Bakalım siz nasıl değerlendireceksiniz.

 

Diyetimizin adı GM diyeti. General Motors şirketiyle bi ilgisi var mı bilmem ama açılımı da genel motor diyeti. Çünkü diyetin kökeni ile ilgili bi bilgiye ulaşamadım. Baştan şunu belirteyim ki bu diyetin “çok sağlıklıyım ben” gibi bi iddiası yok. Diyetin savunucuları da sadece daha hızlı kilo verdirdiğini söylüyor bu diyetin. Bu diyette sadece sizin önceden bildiğiniz varsayılan bilgi meyve-sebze ayırımı. Tabi bu işin şakası. Ama her şakada da bi gerçek payı yok değil. Çünkü diyet belirli günlerde sadece belirli şeyler yemenize izin veriyor. Bunu bi örnekle daha iyi anlamak için diyetin haftalık menüsüne bir bakalım.

meyve salatası ile ilgili görsel sonucuBirinci gün:

Sadece meyve (muz hariç) tüketilmeli. Meyve tüketiminin üst limitine dair herhangi bir sınır konulmamış, yani istediğiniz kadar meyve tüketebilirsiniz deniyor. Ayrıca kavun tüketiminin kilo vermeyi hızlandırdığı belirtiliyor ama böyle bilimsel bir çalışma yok.

İkinci gün:

Bugün de sadece sebze tüketimine izin var. Sebzeler çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Pişirme yöntemleri de serbest bırakılmış ama yağ serbest olmadığı için ya fırınlamanız ya haşlamanız ya da su buharında pişirmeniz gerekiyor. Yine istediğiniz kadar sebze tüketebilirsiniz. Ama patatesi yalnızca kahvaltıda tüketmeniz gerekiyor.

Üçüncü gün:

Bugün ilk iki günün karışımı şeklinde. Yani biraz daha özgürsünüz. İstediğiniz kadar sebze-meyve tüketebilirsiniz. Tabi muz ve patates hariç.

Dördüncü gün:

Bugün muz yasağı kalkıyor. Çünkü sadece muz ve süt tüketebilirsiniz. Ama sınırlı. 6-8 adet muz ile 3 su bardağı süt tüketilmelidir. Süt tercihen yağsız olmalıdır.

Beşinci gün:

Bugün et günü. Sadece 284 gram et, tavuk veya balığa izin veriliyor. Ete eşlik edebilmesi için de 6 adet domatese izin veriliyor. Ayrıca etin içerdiği pürinden dolayı su tüketimi diğer günlerden 2 bardak fazla olmalıdır.

Altıncı gün:

Yine 284 gram et, tavuk veya balığa izin veriliyor. Farklı olarak bugün sebzeler (patates hariç) serbest ve sınırsız. Su tüketimi de önceki gün gibi arttırılmalı.,

Yedinci gün:

Son gün ise sadece kahverengi pirinç, meyve, meyve suları ve sebze tüketilmelidir. Tabi ki sınırsız.

 

İşte GM diyeti bu. Kararı size bırakmadan önce birkaç genel kuraldan bahsetmek istiyorum. Diyette kahveye ve yeşil çaya şekersiz olması koşulu ile izin veriliyor. Bi de su zaten. Onun dışında soda ve alkol gibi içecekler yok. Vejeteryanlar içinse et yerine kahverengi pirinç, süt olarak ise soya sütü tercih edebiliyor.