DOĞANIN SAĞLIKLI YÜZÜ: ZEYTİNYAĞI

 Günlük normal bir diyette enerjimizin %30’unu yağlardan karşılamamız gerekiyor. Yağlar vücudumuzun ikincil enerji kaynağıdır. Bir çok da işlevi vardır. Fazlası zarar ama. Kanımızdaki kolesterol de bir yağdır aslında. Fazla yağ kanda kolesterolü yükseltip kalp sorunlarına yol açabilir. Yağları da iki kategoride değerlendirmek gerekiyor. Sağlıklı ve sağlıksız yağlar. Hani biz yağlı tohumlar diyoruz ya fındık, ceviz, badem filan. Onlar sağlıklı yağlar işte. Bol miktarda E vitamini içerirler. Cevizde de omega 3 vardır. Beyne faydalıdır. Neyse bir de sağlıksız yağlar vardır. Bunlarda da trans yağ oranı yüksektir. Trans yağ iyi kolesterolü düşürdüğü gibi kötü kolesterolü de arttırmaktadır. En çok kızartma yağlarında cipslerde, hazır ürünlerde bulunur. Aslında sağlıklı ama kullanıma göre sağlıksızlaşabilen bir yağdan bahsedecem bugün sizlere. Zeytinyağı. Daha çok ülkemizin kıyı bölgeleri ile özdeşleşmiştir. Tabi orada üretimi de tüketimi de daha fazladır. Hadi yakından bakalım.

Zeytinyağı baktığınız zaman görünür ve sıvı yağlar arasında en sağlıklısıdır. Zeytinyağında omega-9 yağ asidi bulunur. Bu yağların kolesterol dengesi üzerinde olumlu etkileri vardır. Bu yüzden zeytinyağının kalp sağlığına faydaları vardır. Kalp krizi riskini azaltır. Başta E vitamini olmak üzere A, D, ve K vitaminlerinden zengindir. Bu yağlar zaten yağda eriyen vitaminlerdir. K vitamini sayesinde pıhtılaşmayı önler. İçerdiği oleiprine maddesi sayesinde hücreleri yeniler ve kansere karşı savaşır. Faydaları hakikaten saymakla bitmez. Günümüzde tüketimi sadece yiyerek  gerçekleşmiyor. Araştırmalar sonucu cilt sağlığına iyi geldiği belirlenmiştir. Bu yüzden kozmetik ürünlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Ürünleri kullanmak istemiyorsanız kendi ürününüzü yapabilmeniz için bir sürü kür de var. Zeytinyağı baş rolde her yerde. Ne olursa olsun sizin yapacağınız ürün daha doğal olacaktır. Şunu da belirtmeden geçmek istemem. 4-5 siyah zeytin bir tatlı kaşığı zeytin yağına eşdeğerdir. Ve 45 kaloridir.

Gelelim niye sağlıksızlaştığına. Soğuk olarak kullanılabildiği gibi zeytinyağı çoğu zaman kızartma yağı olarak da kullanılmaktadır. Kızartma esnasında serbest radikaller açığa çıkıyor.  Bunlar da sağlıksızdır. Zeytinyağının içerdiği fenoller bunların karışmasına engel olmaktadır. Hem de antioksidandırlar. Ancak yüksek ısılarda ve çeşitli kimyasallar katılarak yapılan rafinasyon işleminde bu fenoller kaybolmaktadır. O zaman serbest radikalleri engelleyecek bir şey kalmıyor. Kızartmanın iyi bir pişirme yöntemi olmadığını biliyoruz. Bir diğer sağlıksız olanı da kızartma yağını defalarca kullanmak. Bu şekilde serbest radikaller iyice artıyor ve besin de yağı çekiyor.