KOKUSU SİZİ ALIR GÖTÜRÜR: DURİAN

Meyveleri nasıl bilirsiniz? Lezzetli, hoş kokulu, güzel görünümlü… Hatta öyle ki meyve kokulu kişisel bakım ve temizlik ürünleri alırsınız. Bilirsiniz ki meyve kokusu güzeldir. Böyle bilmekte de haklısınız. Çünkü Türkiye’de bulup bulabileceğiniz bütün meyveler öyledir. Zaten meyvenin bir çekiciliği bir albenisi olmalı ki alasınız. Bugünkü konuğumuzun bir çekicilikten çok iticiliği var. Lezzeti kişiden kişiye değişir, ona karışamam. Ama gerek kokusuyla gerek dikenleriyle insanları kendinden uzak tutuyor. Gözünü karartıp yiyenler tadının güzel olduğunu söylüyor ama dediğim gibi göreceli. Lezzeti göreceli ama faydası değil. Neyse girişte vermeyeyim de detayları ilerleyen kısımlara saklayayım.

 

Bahsettiğim konuğumuz durian. Durian genelde 2-3 kg kadardır. Ama olgunları ve iyi yerde yetişenleri 3 kg’ın üstüne çıkmaktadır. Bu ağırlığına rağmen durian 30-40 metrelik ağacında yetişir. Kabuğu oldukça dikenli olduğundan toplanması ve ayıklanması özen gerektirir. Durianın anavatanı Malezya, Endonezya ve Brunei olmasına karşın Filipinler’de de bulmak mümkündür. İçeriğinde vitamin olarak C, B1, B2, B3, B6, B9 ve A vitaminleri bulunur. Mineral kısmında ise potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum, çinko ve fosfor minerallerini görüyoruz. Bunların yanında durian yüksek oranda diyet lifi içeriyor. Bu da sindirim sistemini düzenliyor ve düzgün işlemesini sağlıyor. Konstipasyon gibi sorunlarınıza da çözüm liftir. Durian kan basıncınızı düzenler. Uykusuzluk probleminize iyi bir kür olacaktır aynı zamanda. Kanser gibi çoğu hastalığa neden olan oksidatif stresi, içerdiği vitamin, mineral ve organik kimyasallarla azaltır ve kansere karşı korur. Durian bu özelliklerinin yanında tam anlamıyla enerji deposudur. Bu enerjinin çoğu içerdiği yüksek oranda karbonhidrattan ve yağdan gelmektedir. Enerji içeriği nedeniyle, yoğun tempodaki hayatlarına ayak uydurabilmek için politikacıların kullandığı bilinmektedir. Durian bu özellikleri ile “tropikal meyvelerin kralı” olarak da anılıyor.

 

Yalnız bu meyvenin kötü özelliklerinden biri kokusu. Çok bahsettiğimden abartıyor olduğumu düşünebilirsiniz ama tek abartan ben değilim. Öyle ki çoğu havayollarının uçaklarına bu meyvenin girmesi yasak. Hatta Endonezya’da bu meyvenin otellere geçirilmesi ve Singapur’da da meyvenin toplu taşıma araçlarına dahi geçirilmesi yasak. Yani öyle bir kokusu var ki koca koca devletler bununla ilgili oturup düşünmüş ve yasak koymuş. Neyse bir diğer dikkat edilmesi gereken özelliği ise yağ içeriği. Durian bildiğiniz çoğu meyveden üç kat fazla yağ içerir. Tabi ki avokado hariç. O yüzden dikkatli ve bilinçli tüketilmesi lazım. .Aynı şey sodyum için de geçerli.