YENİ BAKLAGİL: MAŞ FASULYESİ

Artık öyle bir çağdayız ki, Dünya’nın bambaşka bir noktasında yetişen besinler bile aradan çok zaman geçmeden aramızdan biri gibi oluyor. Mesela avokado. İlk olarak Mezoamerika bölgesinde yetişmiş olsa bile artık içimizden biri gibi. Çünkü gittiğimiz marketlerde, hatta pazarlarda bulabiliyoruz. Seveni de çok. O yüzden kendisini “Yabancı Tatlar” kategorisinde değil “Ne Yediğinizi Biliyor Musunuz?” kategorisinde ağırlamıştık. Bugünkü konuğumuza da öyle yapacağız. Çünkü artık ulaşılabilir ve Türkiye’de de yetiştiriliyor. Öyle ki yıllardır kullanılan kuru fasulyenin tahtını sarsıyor şu günlerde. Bakalım bu işgalci neymiş ve neden bu kadar etkiliymiş.

 

“Fasulye” terimi çok sık kullanılır Türk mutfağında. En fazla “taze” ya da “kuru” sıfatlarıyla da betimlenir. Ama yavaş yavaş bu gelenek değişiyor. İlk örneklerinden birisi de bugün konuğumuz; maş fasulyesi. Bilimsel adı Vigna radiata olan maş fasulyesi Hindistan kökenli bir arkadaşımız. Antik zamanlardan beri kullanılıyormuş. Bildiğimiz fasulyelere göre daha küçük ve yeşil olan maş fasulyesi, baklagiller familyasının bir üyesi. Ulaşılabilir olmasının en önemli nedenlerinden birisi de besin değeri tabi ki. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Gıda Veritabanı’na göre 100 gram haşlanmış maş fasulyesi şunları içeriyor;

  • 105 kcal
  • 7.02 gram protein
  • 0.38 gram yağ
  • 19.15 gram karbonhidrat
  • 7.6 gram lif
  • 2 gram şeker

Bunların yanında manganez. magnezyum, fosfor, demir, bakır, çinko ve selenyum mineralleri ile B1, B2, B3, B5, B6 ve B9 vitaminlerini içerir. Maş fasulyesi, içerdiği viteksin ve izoviteksin adlı antioksidanlar ile serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı hücrelerimizi de koruyor. Bir çalışmada da maş fasulyesinin içerdiği bazı bileşiklerin LDL, yani kötü kolesterolü azaltabileceğini göstermiştir. Aynı çalışmada yüksek potasyum, magnezyum ve lif içeriğinden dolayı maş fasulyesinin kan basıncını düşürebileceği de gösterilmiştir.

 

Maş fasulyesi biraz şekerli bir tada sahiptir. Ancak bu sizi korkutmasın. Çünkü maş fasulyesi şekeri dirençli nişasta formunda içerir. Yani kanınıza daha yavaş geçer ve kan şekerinizi birden yükseltmez. Aynı zamanda lif ile birlikte dirençli nişasta sindirime de yardımcı olur. Maş fasulyesini diyetinize eklemek çok kolaydır. Çünkü sadece haşlanması yeterdir ve salatalarınıza, çorbalarınıza ve hatta böreklerinize ekleyebilirsiniz.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324156.php#nutrition
  2. https://www.healthline.com/nutrition/mung-beans