Şu sıralar herkesin vücuduyla bir problemi varmış gibi, değil mi? Ya da belki de benim çevremdeki insanlar öyle. Kimisi kilo almak veya vermek, kimisi  kaslarını daha çok ön plana çıkarmak istiyor. Bunun için çeşitli yollar deneniyor kulaktan dolma. Çoğu kişinin başarılı olamadığını vücutlarından yakınan insan sayısına bakarak rahatça söyleyebiliriz. Bu işler öyle kulaktan dolma bilgilerle olmuyor. Neyse ki uzmanlık alanı bu olan insanlar var. Yanlış anlaşılmasın, kendi reklamımı falan yapmıyorum. Sadece her iş gibi bu işin de uzmanlarının olduğunu, yardım almaktan çekinmemenizi ve bu insanlara da saygı göstermeniz gerektiğini söylemeye çalışıyorum. Bu konuya girmeyeyim ;çünkü girdim mi çıkamam sayın okuyucular,çok doluyum. Konumuza dönecek olursak,  vücudumuzdan memnun olmak için gerekenleri yapıyor muyuz?

İnsanlar çoğunlukla vücutlarını istedikleri kalıplara sokmak için bir yol tercih ediyorlar. Şunu es geçtiklerini gözlemliyorum çevremde. Egzersiz, diyetin yol arkadaşıdır. Önemli olan ve bizi mutlu edecek olan diyet yaparken egzersiz yapabilmek. Bir diyeti harfiyen uygulayıp oturmak çok da akıl karı değildir. Hastalıklara özel düzenlenmiş diyet bundan muaf olabilir tabi. Diyet yapıp egzersiz yapacak kadar enerjimizin olması gerekmektedir. Yoksa zaten size uygun olmayan bir diyet yapıyorsunuzdur. Zaten size uygun olmayan bir diyetin de başkalarında gösterdiği etkiyi sizde göstermesini beklememek lazım. Aynı şekilde beslenmenizi düzenlemeden de egzersiz sizin kilo vermenizi sağlamaz. Günlük besin alımınız egzersiz programına uygun olmalıdır. Bir de şu çok önemli. Siz ne için egzersiz yapıyorsunuz? Sağlıklı olmak için mi, başkalarına güzel görünmek için mi? İkinci seçenek başkalarının güzellik algısına göre değişir ve bu da sizi sağlıktan uzaklaştırabilir. Önceki yazılarımda var. Protein tozlarının kullanımı en yaygın olanı. Orda da belirtmiştim. Kaslarınızın şişkin olması, böbreklerinizin yetersizliğini kapatmaz. Siz şimdi sanmayın ki o resimlerde gördüğünüz anormal derecede şişkin kaslara sahip vücut geliştiriciler çok sağlıklı bir yaşam sürüyor. Eğer öyle düşünüyorsanız biraz daha araştırmanızı öneririm .

 

Evet yine konudan saptım. Egzersiz diyordum. Faydası saymakla bitmez. Metabolizmayı hızlandırdığı için vücudun düzenli çalışmasını sağlar bi kere. Nabzınız artar, hücrelere daha çok besin gider. Terlemeniz vücut dengesini sağlar. Düzenli yapılan egzersizin ömrü uzattığına dair araştırmalar var. Kaslara da etkisi büyük. Esneklik ve dayanıklılık kazandırıyor. Aynı zamanda kronik hastalık riskini de azaltıyor. Kalp sağlığını koruyor. Uykunuzu düzenliyor. Son olarak yapılan bir araştırmaya göre cinsel hayatınızı da düzenliyor. 40’lı yaşlarında bir grup kadın sprinterlık gibi yorucu egzersizleri yaşamlarına ekleyince daha fazla orgazm olduklarını belirtmiştir. Aynı durum erkekler için de geçerlidir.