OLAY KALORİYSE…SHİRATAKİ NOODLE

Her ne kadar artık kaloriye dayalı beslenme sisteminin yıkıldığına dair çalışmalar artsa da kalori, insanların beslenmesinde hala önemli bir faktör. Şimdi size tabi ki kalori saymanın çok doğru bir yöntem olduğunu ve sizi asla yanıltmayacağını söylemeyeceğim. Söyleyemem de zaten. Çünkü değil. Ama yıllarca çok üzerinde durulduğu için insanların bilinçaltına işlenmiş adeta. Peki ya kalorisiz bir yiyeceğiniz olsaydı? Hep onu tüketip hiç kilo almayacağımızı mı düşünürdünüz? Ya da çok sağlıklı olacağınızı filan? Maalesef olay o kadar basit değil. Ama yine de ben kalorisiz beslenmek istiyorum derseniz, bugün tam size göre bir ürünüm var.

 

Yabancı tatlar köşemizde değişik meyveler, sebzeler ve bitkisel çaylar görmeye alışmıştınız, ama bugün tam anlamıyla bir ürünüm var. Yani doğal değil, işlenmiş bir gıda. Adı “shirataki noodle”. Japon, Çin ve Güney Asya mutfaklarına ait bir noodle türü. Neredeyse sıfır kalori içermesinden kendisine “mucize noodle” da deniliyor. “Konjac noodle” olarak da bilenler var. Çünkü konjac adlı bitkinin  köklerinden elde edilen glukomannan diye bir liften ve sudan yapılıyor. Şekli ve tadı biraz daha iyi olsun diye içine tofu ya da limon suyu eklenebiliyor, ama bu eklemeler yapılırsa sıfır kalori özelliğini kaybediyor tabi. Hazırlanan shirataki hamuru istenirse noodle şeklinde, istenirse pirinç şeklinde kesilerek haşlanıyor ve servis ediliyor. Shirataki noodle, %97 su ve %3 glukomannandan oluşuyor. Glukomannan çözünebilir bir liftir ve kendi ağırlığının 50 katından daha fazla suyu absorbe edebilir ki bu yüzden noodle’ın su oranı bu kadar yüksek. Glukomannan, aynı zamanda prebiyotik olarak da görev yapar. Shirataki noodle tüketmek kilo vermenizi, kan şekerinizi düşürmenizi, kolesterolünüzü dengelemenizi, ve sindirim sisteminizi temizlemenizi sağlar. Ve bunları sağlarken pek bir yan etkisi yoktur. Çünkü aslında sadece suyun bir lifle katılaştırılmış halini tüketiyorsunuz.

 

Shirataki noodle’ı fazla tüketirseniz liften dolayı şişkinlik yaratabilir. Ve bu da tek yan etkisi olarak sayılabilir.Ama unutulmaması gereken şey; kalorisiz ve doygunluk yaratıyor diye sadece kendisini tüketmemek. Çünkü değil mikro besin ögeleri, temel besin ögeleri ve enerji içermediği için vücudunuzu aç bırakmakla aynı etkisi olacaktır.

 

Kaynaklarım

  1. https://www.healthline.com/nutrition/shirataki-noodles-101
  2. https://miraclenoodle.com/pages/health-benefits