BİRİ BİZİ GÖZ’ETLİYOR: GUARANA

Şimdi sınav dönemlerinizi hatırlayın. O stresli ve heyecanlı dönemlerinizi. Konular yetişmeyecek diye gecenizi gündüzünüzü verirdiniz. Hayır, mecaz filan yapmıyorum. Sonuçta ben de geçtim o yollardan. Hala da geçiyorum. Neyse geceleri uykumuzdan fedakarlık yapıp daha çok çalışmaya çalışırdık. Çalışma masamızda da hep bi yol arkadaşımız olurdu. Adı kahve olan. Aslında kahve değildi arkadaşımız, kafeindi. Kahvede de bulunuyor diye, bir de açıkçası o saatte kahvenin bir havası oluyor diye kahve alıyorduk çalışma masamıza. Kafeinin aslında bir yan etkisi olan uykusuzluk, bizim için bir avantaj oluyordu bir kaç saatliğine. Konuya sınav, kahve ve kafeini anlatarak giriş yaptım ama bugünkü konuğum aslında çok farklı bir meyve. Türkiye’de yetişmiyor. Eğer sadece kafeinin peşindeyseniz sizi fazlasıyla mutlu edeceğini düşündüğüm bu meyvenin adı, guarana.

Guarana, sabunağacıgiller familyasından küçük, kırmızı ve yüksek dozda kafein içeren tropik bir  bitki türüdür. İçindeki çekirdeği ile açılınca da fotoğraflarda görebileceğiniz gibi göze benzer bir görünüm oluşturuyor. Güney Amerika ve Dünya’da bir çok alkolsüz içeceğin temel enerji içeriğidir. Amazonlarda yetişen bu bitki Brezilya’da toz halinde veya suya katılarak tüketiliyor. Guarana kahveden 3 kat fazla kafein içeriyor. Sadece kafein değil, teofilin, teobramin ve kahveyle çaya o acımtırak tadı da veren tanen de içerir. Bu bitki iyi de bir enerji kaynağıdır. Sinir ve kalp sistemi merkezlerinde uyarıcı rol oynar. Uyarıcı etkisinin yanında gündeme gelmesine neden olan bir diğer faktör de guarananın yüksek enerji içeriğinden dolayı bazı bitkisel zayıflama haplarında kullanılmasıdır. Yapılan bazı çalışmalarda iştahı kestiği saptanmıştır İştahtan kesilince de insan her ne kadar sağlıksız da olsa kilo veriyor. E tabi o kadar enerji yetiyor da artıyor bünyeye. Bir de diüretik etkisinin olduğu da söyleniyor.

Yalnız tüketirken ciddi ciddi dikkatli olmak gerekiyor. Sebebi açık. Kafein. Günde en fazla iki fincan kahve öneriliyor kafein içeriğinden dolayı ve bu meyve kahveden üç kat fazla kafein içeriyor. Kafein miktarından dolayı günlük tüketim miktarı 500 ile 1000 mg arasında sınırlı olmalı. En fazla bir gram yani. Yoksa yüksek kafeinin kalp ve sinir sistemine büyük zararı var. Aritmiye ve titremeye neden olabilir. Ayrıca sindirim sistemi aksayabilir, anksiyeteye ve insomniaya yani uykusuzluğa yol açabilir. Bu kadar kafeine ve kısıtlamaya rağmen hiç de ucuz değil guarana. Hem ithal olduğu için hem de iştah kesmesinden ötürü gördüğü yüksek ilgiden dolayı pahalı. Burdan uyarmış olayım sakın diyetinizde tek bir besine bel bağlamayın. Kaybedeceğiniz vitamin ve mineralleri yerine koyma şansınız olmayabilir.