YUMURTALANDIN! EGG FAST (YUMURTA ORUCU)

Günümüzün en gözde diyetlerinden bir tanesi ketojenik diyet. Düşük karbonhidratlı olması içimizin yağlarını gerçek anlamda eritiyor. Yani fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da rahatlatıyor bizi. O yüzden gözde. Ama uygularken dikkatli olmamız gerekiyor; çünkü yağdan enerji üretimi çok ciddi sıkıntılara yol açabilir. Neyse, bunu zaten ketojenik diyet yazımızda belirtmiştim. Bugünkü konumuz ketojenik diyetin bir alt diyeti. Yani…

 

Egg fast. Yumurta orucu diye Türkçeleştirmiş. Ketojenik diyetin esaslarına uyarak sadece yumurta, tam yağlı peynir ve sağlıklı yağları tüketebiliyorsunuz yumurta orucunda. Bu programı 3 ile 5 gün arasında sürdürdüğünüz zaman diyeti tamamlamış oluyorsunuz. Kuralları ise şöyle; uyandıktan sonra 30 dakika içinde en az bir yumurta yemelisiniz, yumurtalı her iki öğün arasında en az 3 en fazla 5 saat olmalı, yumurtalar doğal ve organik olmalı, her yumurta başına bir parça peynir ve bir yemek kaşığı yağ hakkınız vardır, yumurtayı kızartmak ya da katı haşlamak gibi bütün pişirme  yöntemleri size kalmıştır, yağ hakkınızı avokado, gerçek tereyağı ya da zeytin yağı gibi sağlıklı yağlardan seçmelisiniz, günde en az altı yumurta tüketip en az sekiz bardak su içmelisiniz ve son olarak yatmadan üç saat öncesinde yemeyi durdurmalısınız.Bu 3-5 günlük döngüyü arka arkaya değil de aralara bir haftalık zamanlar koyarak tekrarlayabilirsiniz.

 

Bu yumurta orucunun en büyük vaadi hızlı kilo kaybettirmesi. Ve bu vaadini de gerçekleştiriyor. Ama en fazla 5 gün uygulamak çok önemli. Çünkü bütün besin ögelerini içermiyor. Ayrıca her ne kadar pişirme yöntemleri size kalsa da hep yumurta yemek sizi bıktırabilir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.mysweetketo.com/5-days-egg-fast/
  2. https://www.ketodomain.com/keto-food-info/egg-fast/