Online Diyet Nasıl Yükseliyor?

Uzun sayılabilecek bir aradan sonra Beslendik geri döndü. Hem de eskisinden çok daha güçlü. Neden mi? Çünkü artık diyetisyen Canberk Çolak Beslendik üzerinden danışanlarına da hizmet verebilecek. Ayrıca Beslendik artık gittiğiniz her yerde sizinle birlikte! Çünkü Beslendik’in yeni mobil aplikasyonu çok yakında uygulama mağazalarında. Yani mobil uygulama ile hem Beslendik’in eşsiz içeriklerine ulaşabilecek hem de diyetisyen eşliğinde kolay ve rahat bir şekilde diyet yapabileceksiniz. Bu müjdeli haberi sizlerle paylaştığımıza göre şimdi bu yazımızın asıl konusu olan “online diyet nasıl yükseliyor?” sorusunu irdeleyelim.

Pandemi Online Diyeti Hızlandırdı

Günümüzde internetin gelişmesi ile hayatımız “dijitalleşmeye” başladı. Artık fiziki olarak alabileceğimiz çoğu hizmete internet üzerinden erişmemiz mümkün. Hatta ticaret ilişkilerimiz bile değişti. Yeni nesil e-ticaret ile istediğimiz her ürünü internet üzerinden satın almamız mümkün.

Durum böyle olunca günün birinde diyetin de “dijitalleşmeyeceğini” kimse söyleyemezdi. Nitekim 2018 yılının sonlarına doğru online diyet tabirini daha çok duymaya ve kullanmaya başladık. Yani online diyet zaten yoldaydı, geliyordu. Ama hiç beklenilmeyen bir şey oldu ve 2019 Kasım’ında bir virüs patlak verdi. Bu virüs kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve global bir pandemi başladı.

 Online Diyet Nasıl Popüler Oldu?

Pandemi esnasında doğal olarak insanlar eve kapandı. Ama hayat bitmedi. Çünkü internet hala insanların ellerinin altındaydı ve onlar da yapabilecekleri her şeyi internette yapmaya çalıştılar. Bu durumun diyet de dahil olmak üzere birçok şeyin internete geçmesine etkisi yadsınamaz. Öyle ki Haziran 2022’de yayınlanan şu bilimsel araştırmaya göre pandemi, diyetle ilgili kelimelerin ve online diyetin internette aranmasını arttırdı. Araştırmanın sonuçları “egzersiz”, “kalori”, “online diyet” ve “online diyetisyen” kelimelerinin ve kelime gruplarının pandemi öncesine göre internette daha çok arandığını gösterdi.

Peki online diyet neden bu kadar popüler oldu?  Evde kaldıkları süre içinde insanlar genel olarak pek sağlıklı beslenemedi. Bunun sonucu olarak birçok insan beslenme ile ilgili sıkıntı yaşamaya başladı.  Sonra insanlar diyetisyen ve diyet hizmetlerini evlerinde alabileceklerini fark etti ve bu alana yoğunlaştı. Çünkü online diyet, danışanların da çok işine yarıyordu. Online diyetin avantajları için sitemizdeki “Neden online diyeti tercih etmeliyim?” yazımıza bakabilirsiniz.

Sonuç

Online diyet artık günümüzün ayrılamaz bir gerçeği. Aynı offline yani yüz yüze diyetisyen kontrolünde olduğu gibi online diyette de danışanın bütün tetkik sonuçları ve anamnezi alınıyor. O yüzden kişiselleştirilmiş ve size özgü bir plan atanabiliyor. Sadece offlinedan farklı olarak bütün bu süreçler internet üzerinden gerçekleşiyor. Tabi ki diyet listesinin fiziki olmamasından dolayı kaybolma ya da unutma gibi bir derdi de olmuyor danışanların. Hatta Beslendik gibi uygulamalarla diyet planınız her zaman sizinle oluyor.