OLAYI KABUKTA: PAU D’ARCO

“Doğada kaynatılıp içince bir şeye iyi gelmeyen bir bitki bulunmuş.” Bu yazıma Zaytung’tan alınmış bir şaka ile başlamak istedim. Her ne kadar şaka da olsa gerçeklik payı büyük. Çünkü televizyon başta olmak üzere birçok mecrada, daha önce adını dahi duymadığımız bitkilerin reklamını görüyoruz. Hepsi de bir şeye iyi geliyor. Hatta bazıları yiyecek bir şey bile değil, bir kabuk ya da sap. O zaman bir reklam da benden gelsin. Biraz yabancı gelebilir ama.

 

Kabuklar çoğumuz için işe yaramaz olarak görülür. Ama Tabebuia adındaki ağacın kabuğu için geçerli değildir bu. Çünkü o kabuklardan Pau D’arco yapılıyor. Pau D’arco aslında bitkisel bir besin takviyesi. ve Güney ile Orta Amerika’nın tropik bölgelerinde yetişen birçok ağaçtan elde edilen takviyeler için kullanılıyor yerel dilde. Ama bu tür Pau D’arco olarak dünyaya tanıtılmış. Bu ağaçlardan yerli avcılar yay yaptıkları için Pau D’arco Portekizce “yay ağacı” anlamına gelmektedir. Pau D’arco enfeksiyonlara, kansere, diyabete ve ülsere karşı kullanılıyor. Her ne kadar bazı çalışmalar antibakteriyel etki gösterebileceğini gösterse de Pau D’arco’nun kanıtlanmış böyle bir etkisi yok. Çalışmalarca sadece Pau D’arco’nun bazı kimyasalların salınmasını sağlayarak vücudun inflamasyona tepkisini tetiklediği bilinmektedir.  Mesela bir çalışmaya göre Pau D’arco verilen farelerde inflamasyonun %30-50 engellendiği görülmüş. Bir diğer etkisinin ise kilo verme üzerinde etkili olabilmesi. Yine fareler üzerindeki çalışmada Pau D’arco’nun pankreatik lipaz enzimini inhibe ederek diyet yağının emilmesinin engellendiğini gösterilmiş. Bu da farelerin yüksek yağlı bir diyetle beslenmesine rağmen kilo kontrolünün sağlanmasına yol açmış.

 

Tabi bu antiinflamatuar etkisi ve kilo kontrolü üzerindeki etkisi hayvan çalışmaları ile gösterilmiş. Yani insanlar üzerinde bir çalışma yok ve dolayısıyla kanıt da yok. O yüzden hamilelikte veya emzirirken tüketilmesi önerilmez. Kanın pıhtılaşmasını engelleyebileceği için planlı operasyonlardan 2 hafta önceden tüketiminin kesilmesi önerilir. Pau D’arco kapsül, toz, tablet veya çay formunda bulunabilir. Kullanım dozu ise kullanıcının yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna ve birçok farklı faktöre bağlı olduğu için kullanmadan bir sağlık profesyoneline başvurmanız gerekir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-647/pau-darco
  2. https://www.healthline.com/nutrition/pau-d-arco