YÜKSEĞİN YÜKSEĞİ: KAKADU ERİĞİ (KAKADU PLUM)

Dünya o kadar büyük, çeşitli ve gelişmeye devam ediyor ki, keşiflerle insanları şaşırtmaya devam ediyor. Mesela siz hala balıkların hafızasının 3 saniye olduğunu düşünüyorsanız, araştırmalardan çok uzaksınız demektir. Ya da hala Ferrari’yi dünyanın en hızlı arabası sanıyorsanız, daha önce kurulmuş olan Bugatti markasına bir bakın bence. Dünya bunun gibi yanılgılarla dolu. Bu yanılgılar, araştırmalar ve yeni besin keşifleri devam ettiği için beslenme alanında da sık sık görülüyor. Bugünkü konuğumuz da çok uzaklardan gelip listelerin başına oturan bir isim. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz camu camu meyvesini hatırlıyor musunuz bilemem, ama aradığınız C vitamini ise onu unutabilirsiniz diyebilirim.

 

Bu seferki meyvemiz batımızdan değil doğumuzdan geliyor. Adı kakadu eriği (kakadu plum). Avustralya’nın kuzeyinde bulunan ormanlık alandan geliyor bu meyvemiz. Soluk yeşil olan bu meyve, ortasında çekirdeği bulunmasıyla 2 ile 5 gram arasında değişen ağırlıkta olmasıyla bildiğimiz eriğe benziyor. Ancak şekli ve tadı olduğu ile erikten ayrılıyor. Geleneksel olarak soğuk algınlığına ve nezleye karşı kullanılıyormuş. Aslında bu özelliğinin yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Çünkü sadece 100 gram kakadu eriği 5300 mg (5.3 g) C vitamini içeriyor. 1 tane kakadu eriği ise yaklaşık 481 mg C vitamini içeriyor. Bu demek oluyor ki 100 gramı günlük ihiyacınızın %3000’i, 1 tanesi ise %530’unu karşılıyor. C vitamininin antioksidan etkisinin yüksek olduğu düşünüldüğünde, immün sisteme en çok katkı veren besinler listesinin en tepesinde kakadu eriği oturuyor. Kakadu eriğinin antioksidan özelliği sadece C vitamininden gelmiyor. Ayrıca ellagik asit denilen ve antioksidan gücü yüksek olan bir polifenol de içeriyor ki bu antioksidan özelliğini iyice artsın. Henüz daha üzerinde yapılan araştırmalar sonuçlanmadığı için kakadu eriğinin etkilerini net olarak görebileceğimiz veriler yok. Ama C vitamini ile ilgili sonuçlar elimizde. Yapılan çalışmalarda yüksek tansiyon hastalarında günlük 500 mg C vitamini alımının tansiyonu düşürdüğü ve kalp hastalıklarına karşı koruyuculuk yaptığı gösterilmiştir.

 

Kakadu eriğinin en önemli dezavantajı yüksek C vitamini ve okzalat. Okzalat, böbrek taşının oluşumu ile ilişkilendirilmiş bir maddedir ve böbrek taşı oluşması riskini almamak için günlük okzalat alımı 40 ile 50 mg arasına sınırlandırılmalıdır. 100 g kakadu eriği 2717 mg okzalat içermektedir. Ayrıca aşırı C vitamini alımı da hassas bünyelerde alerjik etki gösterebilmektedir. Yani sonuç olarak kakadu eriği teorik olarak çok üst düzey bir besin olsa da sınırlı ve kontrol altında tüketilmesi gerekmektedir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/kakadu-plum-benefits
  2. https://draxe.com/nutrition/kakadu-plum/