YUMURTANIN SADECE BEYAZINI MI YEMELİYİZ?

Özellikle sporcuların, vücut geliştirmecilerin ya da bir şekilde kaslı görünüp günümüzün “yakışıklı” tanımına uymaya çalışan insanların vazgeçilmezidir yumurta beyazı. Evet sadece beyazı. Çünkü yüksek protein içermesine rağmen kolesterol içermez. E kaslar için de protein gereklidir. Yani hem proteinim olsun hem sağlığım diyenlerin favorisi. Peki tam yumurta tüketmektense sadece beyazını tüketmek ne kadar mantıklı? Ya da o yumurtanın sarısındaki kolesterolden kaçarken başka neleri kaçırıyoruz hiç düşündük mü? Hayır mı, düşünelim o zaman.

 

Yumurta beyazı, yumurtadan civciv oluşması için çok önemlidir çünkü bir yandan embriyoyu zararlı bakterilerden koruyarak düzgün gelişmesini sağlar, bir yandan da embriyoya besin sağlar. Yumurta beyazı %90 oranında sudan ve %10 oranında da proteinden oluşmaktadır. Anlayacağınız üzere kolesterolden kurtulalım derken birçok önemli besin ögesini de kaybediyoruz. Bu kaybettiklerimize doymamış yağ asitleriyle A, D, B2, B5, B9, ve B12 vitaminleri ve selenyum dahildir. Kazandıklarımız ise sadece yumurta sarısına göre daha fazla 2 gram protein bir de tabi 0 gram kolesterol tüketmiş olmamız. Yani aslında tüm yumurtayı tüketsek bütün bu ögelerle birlikte 6 gram protein alacağız, ama sadece beyazını tüketerek 4 gram protein alıyoruz. Ayrıca yumurta beyazının bazı yan etkileri de vardır. Bunlardan ilki alerjidir. Alerji özellikle 5 yaşına kadar immün sistemi yeterince gelişmeyen çocuklarda, immün sistemin yumurta beyazındaki ovalbümin, ovomükoid, ovotransferrin ve lizozim proteinlerini zararlı olarak görmesi ile ortaya çıkar. İkinci olarak ise yumurtanın toplanma ve üretilme koşullarına bağlı olara Salmonella bakterisini içerebilir. Üçüncü olarak da yumurta beyazındaki avidin proteini, biotin adlı proteinin emilmesi engeller ki biotin enerji metabolizmasında önemli bir rol oynar. Ayrıca bazı çalışmalar da yumurta sarısındaki kolesterolün “iyi”, yani Hdl kolesterol seviyesini arttırdığını desteklemektedir.

 

Hangisi tüketmemiz gerektiğine gelirsek, yumurta beyazının yüksek proteine karşın düşük kalori ve 0 kolesterol içermesi onu çok sağlıklı bir besin değil, iyi bir diyet besini yapar. Yumurtayı sarısıyla birlikte tüketmek daha sağlıklıdır sonuç olarak. Ancak kolesterol alımını kısıtlayıp kilo vermeye çalışanlar yumurta beyazını tercih edebilir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/egg-whites-nutrition
  2. https://www.health.com/nutrition/egg-yolks-cholesterol
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25965316