YÜKSEK DOZ: CAMU CAMU

C vitamini… Muhtemelen günlük hayatımızda en çok duyduğumuz vitamin. Çünkü her ne kadar şu andaki ekonomik durumdan onlar da nasibini alacak olsa da, herhangi bir kaynağının evimizde bulunma olasılığı yüksek. Bu kaynaklardan en önemlisi portakal ve limon gibi turunçgillerdi. Sonra maydanoz gibi “yeşillik” diye adlandırdığımız bitkilerde de C vitamininin bir hayli yüksek olduğu yayılmaya başladı toplumda. Portakalın C vitamini konusundaki tahtı sallanmaya başlanınca bu tarz söylemler devam ederek kivi meyvesinin popülerlik kazanmasına sebebiyet verdi çünkü kivi portakal türevlerine göre çok daha fazla C vitamini içeriyordu. Öyle ki kivi 100 gramında 400 mg C vitamini ihtiva ediyordu. Ancak olay şimdilik kivi ile sınırlı kalmış olsa da ilerde papayanın da rambutanın da içerikleri popülerlik kazanıp masamıza gelebilir. Bugünkü konuğum da yabancı bir tat. E tanışın yabancı olmasın o zaman.

 

Bugünkü, çok uzaklarda yetişmesine rağmen televizyon başta olmak üzere çeşitli mecralarda reklamları yapılarak çeşitli ürünlerin satışına destek olan meyvemiz, camu camu. Çok yararlı özellikleri anlatılarak, içinde ne olduğu ancak uzun araştırmalar sonucu bulunabilecek olan karışımların ve çayların satışında kullanılan bir meyve kendisi. İngilizce’de “berry” olarak tanımlanan grubun bir üyesi kendisi. Peru, Brezilya, Venezuela ve Kolombiya’nın topraklarında kalan Amazon yağmur ormanlarında yetişiyor. O bölgelerde viral enfeksiyonlara, göz problemlerine, astıma, damar sertliğine yani aterosikleroza ve hatta depresyona karşı ilaç niyetine kullanılıyor. Bunun başlıca sebebi C vitamini. Camu camu, 100 gramında 3 gramın üstünde C vitamini içerir. Birime dikkat edelim lütfen; miligram değil gram. C vitamininin güçlü bir antioksidan olduğunu düşünürsek bu oran onu popüler yapmak için yeter de artar. C vitamini yüzünden oldukça ekşidir ve nadiren taze olarak tüketilir; genellikle toz ya da ürün içerinde satılır. C vitamininin yanında antosiyanin ve ellajik asit gibi önemli flavonoid antioksidanlar da içerir. Bir çalışmada 20 tane sigara içen erkeğe 1 hafta boyunca günde 70 ml olmak üzere camu camu suyu verilmiş. 1 hafta sonunda bireylerde oksidatif stresin ve CRP gibi inflamasyon markerlarının anlamlı şekilde düştüğü gözlemlenmiş.

 

 

Camu camu meyvesinin yan etkisi de içerdiği fazla C vitamini ile ilgilidir. Yalnızca 5 gramında 682 mg C vitamini bulunur ki bu da günlük önerilen miktarın %760’ına denk gelir. C vitamininin  günlük tolere edilebilen üst limiti 2000 mg. Yani camu camu tüketerek bu oranı aşmanız çok olası. Bu limiti aşmanız halinde diyare ve bulantı gibi sindirim sorunları oluşabilir. Bir de camu camu hakkında yeterince araştırma olmadığı için hamile ve emziren kadınların uzak durması önerilir.

 

Kaynaklarım:

  1. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1243/camu-camu
  2. https://www.healthline.com/nutrition/camu-camu