Hava Kirliliği Obezite Nedeni Olabilir Mi?

Beslendik olarak her ne kadar sağlıkla ilgili olayların beslenme tarafındaysam da ilgimi çeken bilimsel çalışmalara kayıtsız kalamıyorum.  Ama aslında bugün bahsedeceğimiz çalışma beslenmeyle tamamen ilgisiz de değil. En büyük beslenme sorunlarından biriyle, yani obeziteyle ilgili. Bildiğiniz üzere obezite, çok etkenli ve çoğu genle ilişkisi olan bir hastalıktır. Bu yüzden tedavisi de hayli zor ve meşakkatlidir.  Obezite genelde çok ve sağlıksız yemek yeme ile ilişkilendirilse de Michigan Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışma şu soruyu gündeme getiriyor; acaba hava kirliliği obeziteye neden olabilir mi? Sonuçlar ise ilgi çekici.

Obezite İle Hava Kirliliği İlişkisi

Obezite on yıllardır insanlığı tehdit eden en büyük sağlık sorunlarından biridir.  Ve obez olmanın hala bir seçim olduğunu düşünüyorsanız şu yazımıza bakmanızı şiddetle olmasa bile mutlaka tavsiye ederim. Bu kadar yaygın görülmesi nedeniyle obeziteyle ilgili birçok çalışma yapılmaktadır.  Michigan Üniversitesi’nde yürütülen şu çalışmanın sonuçlarına göre ise hava kirliliği kadınlarda obeziteye etki eden etmenlerden birisi olabilir.

Çalışma çeşitli ırklardan 1654 kadın katılımcının 8 yıl takip edilmesi ile yapılmış. Seçilen kadınlar 40lı yaşlarının sonunda ve 50li yaşlarının başlarındaymış ve katılımcıların ortalama yaşı yaklaşık 50 olarak hesaplanmış. Katılımcı verileri Uluslar Genelinde Kadın Sağlığı Çalışması (SWAN) aracılığı ile toplanmış.

Sonuçlar

Çalışmanın sonuçlarına göre ise hava kirliliğine yüksek oranda maruz kalmak, orta yaşlı kadınlarda %4.5 oranında vücut yağ kütlesinin artmasına neden oluyor. Bahsedilen hava kirliliği ise küçük parçacıklar, nitrojen dioksit ve ozon içeren bir hava kirliliği.

Vücut yağ kütlesindeki artış doğal olarak kadınlarda beden-kütle indeksini (BKİ), vücut ağırlığını ve bel çevresini de arttırmakta. Ayrıca fiziksel aktivite düzeyinin artırılması ile hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden de korunulabileceği gösterilmiştir.